top of page

HOSTITELSKÁ PÉČE

Hostitelská péče je málo známá alternativa k náhradní rodinné péči. Na rozdíl od adopce či pěstounské péče ale dítě nepřichází do nového domova na každodenní bydlení. Jde o dlouhodobý a opakující se kontakt s dítětem z dětského domova, který funguje na bázi dobrovolnictví. Hostitelskou péči může nabízet rodina, pár i jednotlivec. Nedoporučuje se pro děti mladší 8 let.

Dítě v hostitelské péči má možnost navázat nový citový vztah, poznat nové vzory chování, zažít fungování běžné domácnosti a vztahů v rodině. Dítě dostane individuální pozornost, lásku, příležitosti zažít úspěchy a rozšíří se mu sociální zázemí.

Někdy dokonce POPRVÉ v životě bude přijímáno takové, jaké je, a zažije, jaké to je, když ho má někdo rád.

spoluzivot_online-10.jpg

01  DOBROVOLNICTVÍ

02  DLOUHODOBÝ KONTAKT

03 NOVÉ VZORY CHOVÁNÍ

04 NEZACHRAŇUJE, DÁVÁ ŠANCI

To je hostitelská péče.

Konkrétně, jednotlivě, pravidelně a pravděpodobně navždy.

Jak se stát hostitelem. Hostitelska pece může být i Vaším příběhem.
  • Kontaktujte koordinátora SPOLUŽIVOT telefonicky nebo prostřednictvím webového formuláře. Klikněte zde a spojte se s námi.

     

    Naše koordinátorka Sylvie, která má 20 let zkušeností s hostitelskou péčí, s Vámi domluví online či telefonický pohovor v délce 60-90 min. Před schůzkou Vás poprosíme o životopis s fotografií, krátký motivační dopis a výpis z čistého rejstříku trestů.

    Kontakt na koordinátorku Sylvii:

    sylvie@spoluzivot.com

    +420 608 452 121

  • Absolvujete vzdělávací kurz pro budoucí hostitele od partnerské organizace Děti patří domů a setkáte se s odborníky s dlouholetou praxí, kteří Vás upozorní na všechna rizika.

    Během Vaší cesty k hostitelské péči budete moci využít služeb psychologů, terapeutů či zkušených hostitelů.

  • Koordinátor SPOLUŽIVOT zjistí možnosti v dětských domovech v okolí bydliště potencionálního hostitele. Nakontaktujeme Vás na některou z partnerských organizací, která působí v dětském domově ve Vašem regionu. Případně Vás rovnou představíme v konkrétním dětském domově.

  • Začnete jezdit pravidelně jako dobrovolníci do jednoho dětského domova. Seznámíte se s dětmi/dítětem a s fungováním dané instituce. Nastavíte si rozsah zapojení do života dítěte - individuálně dle Vašich možností, potřeb dítěte a v souladu s dětským domovem.

    Délka poznávání je individuální, neměla by být ovšem kratší než 4 návštěvy. 

  • Zájemce je v kontaktu s vedením dětského domova, odbornou organizací Děti patří domů a koordinátorem SPOLUŽIVOT.

    Postup u každého zájemce je pravidelně a individuálně monitorován koordinátorem.

  • Propojení s konkrétním dítětem nastává po několika návštěvách a po domluvě s vedením dětského domova, dítětem a případně jeho psychologem. 

    Dítě by mělo mít možnost "vybrat" si svého hostitele.

  • Pokud se zájemce a dětský domov rozhodnou přistoupit ke změně dobrovolnických návštěv na hostitelskou péči, zájemce kontaktuje OSPOD, podstoupí šetření v místě bydliště a pohovor s psychologem.

    SPOLUŽIVOT i Děti patří domů hostitele provází při všech krocích.

  • Po přechodu na hostitelskou péči se hlavním kontaktem stává koordinátor z Děti patří domů. Hostiteli jsou nabízeny další služby jako hostitelský kruh, individuální konzultace a různé formy dalšího vzdělávání podpory.

    S nadačním fondem SPOLUŽIVOT hostitel zůstává v kontaktu v rámci nabízené psychologické podpory pro něj či dítě v hostitelské péči. Případně ohledně finanční pomoci, která bude v budoucnu nadačním fondem umožněna.

JAK SE STÁT HOSTITELEM

PŘÍNOS PRO DÍTĚ

  • Individuální pozornost

  • Emocionální podpora

  • Nové vzory rodinného chování, osobních a společenských vztahů

  • Příležitost žít odlišný život než jeho biologičtí rodiče

  • Zažívá šanci na lásku či bezpečí

PŘÍNOS PRO SPOLEČNOST

  • Přerušení bludného kruhu ústavní péče

  • Vytváření plnohodnotných členů společnosti

  • Úspory veřejným financím

METODICKÝ POSTUP K HOSTITELSKÉ PÉČI

Metodický postup vedoucí k hostitelské péči pro děti z dětských domovů v České republice. Tento návrh metodického postupu je určen k tomu, aby poskytl jasný a strukturovaný rámec pro zájemce o hostitelskou péči, koordinátory a další zúčastněné strany. 

Dokument byl vytvořen v rámci pracovní skupiny organizované Nadačním fondem SPOLUŽIVOT a organizací Děti patří domů, za účasti zástupců MPSV, MŠMT a dalších subjektů souvisejících s hostitelskou péčí. 

AMERIKÁNKA JE STEJNÁ JAKO VAŠE DĚTI

pexels-jonathan-goncalves-17687879_edited.jpg
Snímek obrazovky 2024-09-04 v 10.43_edited.jpg

Není tajemstvím, že děti vyrůstající v dětských domovech mají horší „startovní čáru“ pro vstup do samostatného života než děti žijící v rodině. Co jim pomáhá tento hendikep zvládnout zjišťoval výzkum Simply5 realizovaný pro Nadaci Sirius a Nova pomáhá. Výzkum byl inspirován filmem Amerikánka režiséra Viktora Tauše. 

bottom of page
gtag('config', 'AW-16744058053');